Pazarlama son yıllarda çok hızlı bir şekilde başkalaşıma uğradı. Pazarlamada, sattığınız ürünün pazarıyla sürekli ilgilenmek zorundasınız, aksi takdirde pazar payınız azalmaya başlar. Çünkü dijitalleşen dünyada son sürat bir pazarlama vardır ve müşterileriniz, siz pazardan uzak kaldığınız her an, sizden uzaklaşabilir. Bu da bize dijital antropoloji de değişmesi en muhtemel tür olarak müşterileri işaret etmektedir. Bu yeni ve orta gelirli, bağımlılığı yüksek müşteri kitlesinin de kafası karışıktır. Geleneksel yöntemler ile satış bu müşterilerde pek etkili olamamaktadır.

Geleneksel yöntemler ile satış yapmaya çalışanlar ise, sadece belirli bir yaşın üstündeki kişilere satış yapabilmektedir. Bu sebeple pazarlama yöntemlerinizi hızlı bir şekilde yeni kuşağa göre ayarlamanız gerekmektedir. Ancak, dijital ortamda pazarlama ve reklam sektöründe yapacağınız her şey mükemmel olsa bile, müşteriler o kadar mükemmel değildir. Siz müşterilere izledikleri en iyi reklamı ve pazarlamayı yapsanız dahi satışınızı artırmayı garantilememektedir.

Artık Her Şey Mobil

Artık her şey inanılmaz derecede mobil; insanlar çok hızlı bir şekilde her şey hakkında fikir sahibi olabiliyorlar. Reklamını gördükleri bir ürünü anında telefonlarından araştırıp hakkında fikir edinmeleri saniyeler alıyor. Bu mobil çağda, kurumlar pazarlama tekniklerini çok iyi belirlemeli ve bu konuda son teknolojiden sonuna kadar faydalanabilen reklam şirketlerini arkalarına almaları gerekmektedir. Çünkü, insanlar mobil çağda yaşadıklarından ve her şeyin çok hızlı olmasından dolayı, dikkatlerini bir şeye tam olarak verememektedir. Her an her saniye bir kanaldan bilgi akışına maruz kalmaktadırlar.

Marka Olmak Çok Önemli

Kurumsal pazarlamanın belki de en önemli unsurlarından bir tanesidir, markalaşmak. Dikkat edilirse birçok insan sahip olduğu ürünün markası hakkında şirketin yerine markanın savunuculuğunu yapabilmektedir. Siz de markanızı savunan müşterileriniz olmasını istiyorsanız, en başta güvenilir ürünler üretmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yapacağınız tüm reklamlar ve pazarlama çalışmaları sizi sadece kısa bir süre için taşır. Yukarıda da değindiğimiz gibi, müşteriler saniyeler içerisinde sizin güvenilirliğiniz hakkında araştırma yapabilir ve tercihini buna göre belirler. O halde, markanızın insanlara çekici gelmesi de önemlidir. Çekici bir marka, insansı özellikler taşıyan bir marka olmalıdır ve insanlar kendini markayla özdeş görebilmelidir.