Kurumsal pazarlamada markanın çok önemli bir yeri vardır. Marka yaratma süreci de, karmaşık ve bir hayli zor bir süreçtir. Çünkü, karşınızda sürekli değişen bir teknoloji ve müşteri kitlesi bulunmaktadır. Bu anlamda, pazarlamada marka; müşteriler için hala anlamını yitirmemiş tek kelimedir diyebiliriz. Çünkü, insanlar markalara inanır, güvenir ve sizin reklamınızı sizin yerinize yapar. Peki, gelinen noktada markanızın değerini artırmak ve sizden daha çok bahsedilmesini istiyorsanız ne yapmalısınız? Markaya olan güveni nasıl artıracaksınız? Cevabı aslında basit; yapmanız gereken, dijital bilgi çağında markanız hakkında müşterilere daha fazla güvenilir bilgi sunmanız.

İçerik Pazarlaması Yöntemi

İnsanlarda markanız hakkında daha fazla merak uyandırmak istiyorsanız, son yıllarda başvurulan yöntemlerden birisi olan, içerik pazarlaması yöntemine başvurmalısınız. Bunun anlamı ise şudur; belirlediğiniz hedef kitle için ilgi çekici, faydalı, güven artıran ve insanların sizin hakkınızda yorum yapmasını sağlayacak içerikler yaratmaktır. New York merkezli iContent Marketing Institute/i (İçerik Pazarlama Enstitüsü)’nün yaptığı araştırmaya göre, Kuzey Amerika’da şirketlerin büyük bir çoğunluğunun içerik pazarlama yöntemini kullandığını saptamıştır. Bu firmalar, içeriğin yeni bir reklam türü olduğunu söylemekte ve sosyal medya ortamında yapılan içerik etiketlemelerinin reklam sloganları gibi etkide bulunduğunu aktarmaktadır. Artık, çağımızda etiket dendiğinde, bunun yeni bir kurumsal pazarlama anlamına geldiğini firmalar çok iyi bilmektedir. İçerik pazarlama planınızın gerçekleşmesi için de, ilk önce hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Adım Adım Pazarlama

Unutulmamalıdır ki, artık insanlar bir ürünün reklamını televizyonda izledikten sonra oturduğu yerden kalkıp, mağazaya giderek denemiyor. Bunu yapan insan sayısı çok az ve onlar da belli bir yaşın üstündeki kişiler. İnsanlar artık ürünü televizyonda izledikten sonra, mobil telefonlarını açıp sosyal medya ve diğer kanallardan ürün hakkında yorumlara bakarak, diğer ürünler ile kıyaslama yapıyor. Siz de sosyal medyada ürününüzün güvenilirliği ve tanınması hakkında insanları etkilemek istiyorsanız, öncelikle rakiplerinizi çok iyi tanımalısınız, ürününüz ile ilgili çok iyi görseller hazırlamalısınız, farklılıklarınızı ortaya koymalısınız ve etiketlemeye de dikkat etmelisiniz. Tabii tüm bunların bir arada olması, iyi bir reklam şirketi ile çalışmanız gerektiği anlamına da geliyor. Çünkü, reklam şirketlerinin de artık büyük çoğunluğu, yeni dünya düzeninden haberdarlar ve pozisyonlarını buna göre alıyorlar.