Pazarlama Her Yerde

Kurumsal pazarlama ve reklamcılık sektöründe kullanılan bir değim vardır. Oda ev dışı reklamcılık sektörü diye tabir edilmektedir. İnsanlar evlerinde geçirdikleri zaman içerisinde sürekli telefonlarında, bilgisayarlarında ve televizyonlarında çevrim içi olarak hareket eder. Buda firmaların reklamlarını insanlara daha rahat ulaşılabilir kılmasını sağlamaktadır. Ancak insanlar dışarıda da sürekli hareket halindeyken de firmalar reklamlarını müşterilerine ulaştırmak ister. Bu reklamlara en çok otobüs duraklarında, metrolar da, hastanelerde, parklarda ve benzeri kamuya açık alanlarda sıkça rastlarsınız. Çünkü reklam her saniye size ulaştırılabilir olmalıdır. Bu ise pazarlamanın farklı bir endüstriyel kolunun oluşmasını sağlamıştır. Reklamcılığın bu alanı kendini reklam panoları, tabelalar, dijital ekranlar ve insanların üzerinde bile göstermekte olup, en eski pazarlama yöntemleri içerisindedir.

Bu Reklamlar Her Yerde

Bu tip reklamlar öyle fazladır ki dışarıya adımınızı atar atmaz başlar. Hatta arabaların üstündeki amblem ve logolar bile kurumsal pazarlamanın vazgeçilmezidir. Firmalar kimliklerini, promosyonlarını ve avantajlarını gösterebilmek için tam rekabet piyasasının dinamiklerini sonuna kadar kullanır. Bu sebeple kafamızı boşaltmak istediğimiz de bile, bu reklamlar aslında bir yandan beynimize işlenmektedir. Bu anlamda eğer bir firma sahibi iseniz, bu tip reklamlar çok işinize yarayabilir. Özellikle reklam panoları hale çok etkin olarak kullanılmaktadır. Kırmızı ışıklarda beklerken birçok etkili reklam buralarda karşınıza çıkabilmektedir.

Burada dijital çağ etkisini hızla hissettirmeye başlamıştır. Her yerde karşımıza çıkan dijital reklamlar, özellikle de büyük şehirlerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Çünkü geleneksel yöntemler ile reklam vermek artık çok zorlaşmıştır. Bu yöntemler, sürekli bir afiş değiştirilmesi ve yeni bir tasarım ortaya konulmasını gerektirmektedir. Bu ise, iş gücü kaybına ve maliyete sebep olmaktadır. Bu reklam türünün en etkili örneklerini New York Times meydanında görebilirsiniz. Dünyanın en etkili dijital reklamlarının kullanıldığı şehirlerden bir tanesidir, New York.

Etkili bir reklam türü de toplu taşıma araçlarının üzerine uygulanan reklamlardır. Firmanızın ürünlerini pazarlamada ve kimliğinizi anlatmada çok etkili bir yöntemdir. Çünkü ulaşım araçları, neredeyse 24 saat boyunca, sizin tanıtımınızı tüm şehre yapabilir. Bu yöntemleri etkin bir şekilde kullanmak için ihtiyacınız olan ise, sadece profesyonel bir reklam şirketidir.