Kurumsal pazarlamayı artırmak için çeşitli yöntemlere başvurursunuz; bunların en başında kartvizitler, promosyon ürünleri ve reklam ilanları gelir. Aynı zamanda ürettiğiniz ürünler için de pazarlamanızı doğal yolla yapabilirsiniz. Örneğin, oyun sektörüne girdiğiniz zaman birbirinden ilgi çekici paketleme teknikleri ve görseller kullanılır. Bu paketler ve görsel içerikler markanızın reklamını yapmak için en doğal yöntemdir. Bu nedenle bunu çok iyi kullanmak gerekir. Ancak iş, video oyunlarına geldiğinde durum biraz farklılaşır.

Video Oyunlarında Reklamcılık

Video oyun endüstrisinde artan rekabet reklam dünyasında kendini hissettirmektedir. Çünkü binlerce firma, oyununu tanıtabilmek ve milyonlara ulaştırabilmek için büyük çaba sarf etmektedir. Burada fiziksel ve sanal reklamlar çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar, şu an oyun sektöründe, reklam piyasa hacminin yıllık 8 miyar doları aştığını tahmin etmektedir. Buradan reklam ve pazarlamanın her alanda olduğu gibi, bu alanda da ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu rakamlar, 130 miyar dolara varan sektörde gelirlerin yaklaşık yüzde 10’una yakının sadece reklam ve pazarlamaya ayrıldığını göstermektedir. Bu sektörde geliştirilen sanal reklamlar ise, oldukça ilgi çekici olabilmektedir. Geleneksel ürün yerleştirmelerden daha farklı çalışan bazı oyun reklamları şu sıralar sıklıkla karşımıza çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, bazı video oyun reklamları sanal ortamda sizi oyuna dahil edebilmektedir. Karşınıza oyun ile ilgili reklam çıktığında kendinizi bir süreliğine oyunun içinde bulursunuz. Bu sayede oyun hakkında kısa bir bilgi edinir ve oyunu oynayıp oynamayacağınıza karar verirsiniz. Bir diğer önemli unsur da, çevrim içi reklam afişlerinin geleneksel reklam afiş yöntemleri kullanılarak sanal ortamda kullanılmasıdır. Bunun amacı ise, sanal ortamda bile olsanız, gerçek dünyadaki algınızı sanal ortamda size yansıtabilmektir.

Reklamınızı Hazırlatın

Piyasaya bir oyunu çıkarmadan önce genellikle oyunun tutup tutmayacağı hakkında bir ölçümde bulunulamaz. Bu nedenle oyununuzu hazırlarken reklam vermek adına zorluk çekmemek için geliştirme sürecinde, reklamı da işin içine katmanız yararınıza olabilir. Aynı zamanda bir reklam firmasıyla anlaşarak, yapılan reklamın etkili olmaması halinde bir kısmının geri ödenmesi için anlaşabilirsiniz. Ancak buradaki anlaşma, yarattığınız oyunun kötü ve merak uyandırmayan bir oyun olması halinde reklamınızı yapan firmayla bu konu üzerinde anlaşma yapabilmenizi zorlaştırabilir.