Türkiye nüfusunun yaklaşık 85 milyona yaklaştığı düşünülecek olursa ve bu nüfusun da yüzde 25 oranında 0-14 yaş grubu insanlardan oluştuğu gerçeği ortadayken, oyun sektörü için Türkiye inanılmaz bir fırsattır. Bu pastadan pay alabilmek için de dünya devleri ve yerli firmalar kıyasıya yarışmaktadır. Kısa bir not düşmek gerekirse; toplam nüfus içerisinde 55 milyona yakın internet ve sosyal medya kullanıcısı bulunduğu tahmin edilmektedir.

Gerçek Oyuncaklar

Gerçek oyuncaklar sektörüne genel olarak Çin’den gelen oyuncaklar egemendir. Bu oyuncakların da pazarlanmasında görsel temalar ön plana çıkmaktadır. Oyunlar için tasarlanmış reklam ve promosyonlar, oyunların satışında etkili olabilmektedir. Çünkü oyuncakların çoğunluğu paketlenmek zorundadır ve paketler de adeta birer oyuncak gibidir. Üzerlerinde ve içlerinde oyuncakla sizi özdeşleştirecek çıkartmalar, posterler ve çeşitli küçük hediyeler çıkabilmektedir. Tüm bunlar, milyonlarca çocuğa hitap edebilmeniz için önemli bir unsurdur.

Sanal Oyunlar

Sanal oyun endüstrisi artık gerçek oyuncak endüstrisinin çok daha üzerine çıkmıştır. Çünkü birçok yaş grubunu içine alan bu oyunlar, özellikle de akıllı telefonlar ile çağ atlamıştır. Ülkemizde akıllı telefon sahibi, 50 milyonun üzerinde insan vardır. Yani bu alandaki oyun pazarında çok daha rekabetçi bir ortamın ortaya çıkmıştır. Ancak burada konsol, akıllı telefon ve bilgisayar oyunlarında da basılı ürünler önemini hala yitirmemiştir. Çünkü bu oyunların sevdalıları, hayatlarını bu oyunlar ile özdeşleştirmektedir. Örnek vermek gerekirse; oyunlar için yaptırılan mousepadler, posterler, kostümler, maskeler, kitapçıklar ve daha sayısız birçok gerçek ürün, oyunun yanında ek ürün olarak pazarlanmaktadır. Bu nedenle oyunlar için olmaz ise olmaz görsel ve yazılı gerçek ürünlerin önemi bu anlamda kolay kolay yok olmayacaktır.

Şimdiden sizin de tasarladığınız ve üretime almak istediğiniz oyun ve oyuncaklar var ise, ürününüzü pazarlamak için bir reklam firması ile anlaşmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kurumsal endüstride rakipleriniz sayısız derecede fazladır. Bir adım öne çıkmak ve sonrasında yaptığınız çok iyi bir işin ortada kalmaması için, görsel tasarımlar ve promosyon ürünleri ile oyununuzu ön plana çıkaracak pazarlama unsurlarına ihtiyacınız olacaktır. Ülke olarak en büyük sorunlarımızdan birinin de markalaşmak olduğu düşünülürse, eksik olan tek yanımızın bu anlamda destek almaktan korktuğumuz gerçeğidir.