Kurumsal Sloganınız

Kurumsal firmalar ürünlerini pazarlamak için çok çeşitli yöntemlere başvururlar. Bazı reklam ve pazarlama teknikleri öyle ilginç olabilmektedir ki insanlar hayretler içinde kalabilmektedir. Ancak öyle bir pazarlama unsuru vardır ki çok basit ve akılda kalıcıdır. Bu özelliği ile tabi ki aklımıza reklamların vazgeçilmezi sloganlar gelir. Slogan tüm mercilerde, özellikle dijital dünya da sık sık ürününüze göndermede bulunduğu için sade olmalı, insanlara itici gelmemeli ve hatırladığınızda size firmayı ve ürünlerini hatırlatmalıdır.

Slogan, hepimizin bildiği üzere kurumların veya kişilerin hedeflerini ve tanıtımını yapan bir kelimedir. TDK (Türk Dil Kurumu) ise sloganı; bir düşüncenin kolay bir şekilde hatırlanarak, tekrar edilebilir ifade yöntemi olarak açıklar. Bu anlamda sloganın hatırlanabilir olması çok önemlidir. Türkiye de özellikle seçim dönemlerinde partiler ve liderler adeta slogan atma yarışına girer ve en çok hatırda kalanlar, seçimlere bir nebzede olsa etkide bulunur.

Öyleyse Sloganımız Ne?

Sloganımızı kendi yöntemlerimiz ile de bulabiliriz. Ancak her işte olduğu gibi bu işi de ustasına bırakmak sizin ve kurumunuz adına çok daha iyi olacaktır. Çünkü kurumsal pazarlamada firmalar profesyonel reklam şirketleri ile çalışarak, kendilerinin üzerine düşecek kadar vakit harcayamayacakları önemli bir konuyu işin ehline bırakırlar. Bazı önemli sloganlara örnek olarak;

  • Migros’un 60.yıla özel sloganı: ”Migros size iyi gelecek.”
  • Ace: ”Ace içeri mikroplar dışarı.”
  • Vakıfbank: ”Burası sizin yeriniz.”
  • Anadolu Hayat: ”Gelecek de bir gün gelecek.”
  • Artema: ”Aç kapa aç kapa Artema.”
  • Tokai: ”Çakar çakmaz, çakan çakmak Tokai.”

gibi sloganları verebiliriz. Bu sloganlar, hemen hemen herkesin aklında bir iz bırakmasıyla da önemli yere sahiptir. Çünkü bilinç altına yerleşen bu sözler, aradan yıllar geçse dahi bir anda ortaya çıkıp kendini tekrar ettirir.

Unutmamalıyız ki insanlar kendi yaptıklarını izlemekten ziyade, çoğunlukla başkalarının ne yaptığını izleyerek hareket eder ve buna bağlı olarak da tüketimde bulunur. Bu nedenle büyük kitlelere sloganınız ile etki bırakmak çok önemlidir. Kurumlar da bunu çok iyi bildiği için en iyi sloganı bulmak adına milyonlarını bu işe dökmektedirler. Örneğin; bir telefon markasının, birçok kişinin elinde görülmesi, zamanla o telefonun yayılmasına neden olur. İnsanlar başka bir şeyi almayı düşünüyor olsa bile kitleye ayak uydurur.