Kurumsal Pazarlama ve Reklamcılık

Dünya da pazarlama ve reklamcılık sektörü hızla büyümektedir. Artık reklamlar sadece televizyonlar, gazeteler, afişler ve reklam panolarında karşımıza çıkmamakta, her an her saniye hayatımızda yer almaktadır. Çünkü artık reklamcılık dijital olan her yerdedir. Pazarlama endüstrisinin artık çok daha rekabetçi bir ortama taşınması, birçok kişinin de dikkatini çekmektedir. Çünkü insanlar da bu reklamlardan kendine düşüne payı alabilmek için, birbirinden ilginç siteler ya da video kanalları açarak sektöre girmektedir. Gelinen son noktada ise, reklamcılık ve pazarlama sektörünün ekonomik hacmi, dünya da yaklaşık 1.5 trilyon dolara ulaşmıştır.

Yeni Aktörler Piyasaya Çıkıyor

Gelişen teknoloji beraberinde yapay zekayı, sanal gerçekliği ve gerçek zamanlı analizi ortaya çıkarmış ve pazarda artık, yeni teknoloji pazarlama şirketlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Artık verilerin işlenmesi ve ayrıştırılması sayesinde şirketler kişiye özel reklamları rahatlıkla çıkarabilmektedir. Bu bilgileri kullanarak reklamcılık ve pazarlama alanında adeta bir kurumsal devrim başlatan teknoloji, çağımızın reklamcılık anlayışını da yakın zamanda çok daha ileri bir boyuta taşıyacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Her ne kadar reklamcılığın sanal boyuta taşınması sektördeki birçok firmayı derinden etkileyecek olsa da geri dönüşüm sayesinde doğaya olan zararın azalacağı da bir gerçektir. Çünkü reklamcılıkta kimyevi ürünler, plastikler, tekstil ürünleri, kağıtlar ve benzeri maddeler yoğun bir şekilde kullanılmakta ve israfa neden olmaktadır. Bu nedenle dijital çağın insanları olumsuz etkilediği düşünülse de bir yandan da olumlu katkısı olabilmektedir. Gelecekte de reklamcılığın tamamı ile sanal dünyaya geçeceğini düşünecek olursak, bu dönüşümün kaçınılmaz olacağı şimdiden aşikardır. Kendine bu sektörde yatırım yapan firmalar ise, kartvizit bastırıp kapı kapı dolaşan firmalara nazaran çok daha etkin pazarlama yapacağı kesindir.

Etiketler Bile Dijital

Artık bir mağazaya gittiğinizde gördüğünüz etiketler saniyeler içinde değişebilmektedir. Zamandan ve iş gücü kaybından tasarruf yaptıran bu etiketler; bilgisayarın başında oturan bir kişi tarafından sürekli güncelleme yapılarak, piyasa dalgalanmalarına karşı değiştirilmektedir. Yani bir mağazaya girdiğinizde gördüğünüz bir fiyat on dakika sonra geri döndüğünüzde değişmiş olabilir. Dijital çağın etkisinin gerçek yaşamımızdaki en basit örneklerinden biridir bu. Kurumsal firmalar bu sayede müşterileri de koruma altına almaktadır. Çünkü fiyatlardaki bir düşmeden o saniye içerisinde yararlanma şansınız vardır.