Kurumsal Kimlik Değişmez

Kurumsal kimlik boyutları ile düşünüldüğünde çok geniş kapsamlı bir kimlik oluşturma sürecidir. Kurumsal kimliğiniz, sizi tanıtan özellikleri bakımından da çok önemlidir. Küreselleşen ve büyüyen ekonomik sistem, gelinen noktada bu kimliğin oluşturulmasını şirketler için mecbur kılmıştır.

Bildiğimiz kurumsal kimliğin oluşturulması süreci de gelişen ve değişen teknoloji ile artık farklı bir evreye geçmiştir. Günümüzde artık dijital kimliğiniz de büyük bir öneme sahiptir. Bu kimliği oluşturmada da mutlaka bir reklam ajansından yardım alınmalıdır. Kendi bilgi ve hayal gücü sınırlarınız bu kimliği yaratmada yeterli olmayabilir. Bu nedenle başvurduğunuz ajans sizin adınıza ve taleplerinize göre baştan sona kimliğinizi hazırlamanız da şirketinizin tanıtımı adına büyük rol oynayacaktır.

Kurumsal Kimlik Müşteriye Çağrışımda Bulunmalı

Oluşturacağınız kurumsal kimlik, öncelikle müşteriye sizin yaptığınız iş ile ilgili sürekli anımsatmalar da bulunmalıdır. Bir kartvizitinizi müşteriye bıraktığınızda, sizin gibi onlarca müşterinin kartviziti içerisinde bir yerlere karışması çok doğaldır. Bu nedenle tanınmak ve hatırlanmak için kartvizitinizi tasarım açısından anlaşılır olması ve sizin yaptığınız işi vurgulaması çok önemlidir. Bu süreçte şirket logonuzun tasarımı, çok büyük önem arz etmektedir. Dikkat edilecek olursa avukatlık mesleğini yerine getiren kişilerin kartvizitleri mutlaka adalete ya da hukuka göndermede bulunur. Bu anlamda sizin de logonuz da bu tip göndermeler olması önemlidir. Aynı şekilde ofisinize gelen kişilerinde, içeri adım atar atmaz; kendini bu işin tam da yerinde olduğunu hissetmesi, ayrıca önem arz etmektedir.

Şirketinizin ofisi de tanıtım ve izlenim açısından sizin yüzünüzdür. Bu anlamda ofisinizin tasarımı ve vurgusu müşteride mütevazı bir ilgi bırakmalı abartıya kaçılmamış olmalıdır. Örneğin bir mimarlık şirketine gittiğinizde mimari anlamda, çok kötü bir ofis izlenimi veriyor ise, o işletmeye iş vermeden önce iki kere düşünürsünüz. Mimarlık anlamında, mesleğine ne kadar düşkün olduğunu gösteren bir işletme sahibinin, ofisi de sizde bu izlenimi yaratmalıdır.

Kurumsal kimliğinizi oluşturmanın o kadar kolay bir iş olmadığını sadece bir kaç örnekle bile açıklamak mümkünken sonradan pişman olmamak adına profesyonel reklamcılar ile anlaşmanız bu konuda size yol gösterici olacaktır. Nasıl ki bir iş görüşmesinde kendinizi tanıtmak önemliyse, kurumuzun kimliğini de müşterilerinize tanıtmak da o derece önemlidir.