Markalarına olan ilgiyi artırmak adına firmalar çok çeşitli yöntemlere başvurabilmektedir. Kurumsal pazarlamada artık sadece müşteriler değil, çalışanlar bile pazarlamanın ve markanın değeri altında, arada sırada da olsa kendilerini özel hissedecek anlara şahit olabilmektedir. Çünkü bir marka için olmaz ise olmaz olan özellik, insanlarda yarattığı güven ve heyecandır.

Gelişen teknoloji ve artan dijitalleşme, artık müşterilerin de elini güçlendiren bir koz haline geldi. Bunu da çok iyi sentezleyebilen firmalar, kendilerini müşterilere en iyi seçim olduklarını hissettirmek adına yarıştalar. Çünkü müşteriler artık sadece reklamlara ve kampanyalara inanmamakta, sosyal çevresinde de markaya olan güven hakkında araştırma yapmaktadır. Sosyal medya sayesinde genişleyen çevremiz de bunu sağlayan en kolay araçlardan biri haline gelmektedir. Örneğin, bir yerde sadece 5 dakikalığına gördüğünüz biri ile sosyal medyada arkadaş olup, bir gün çalıştığı firmanın ürünlerinin güvenirlik durumu hakkında rahatça bilgi alabilirsiniz. Bu aynı zamanda şu gerçeği de ortaya çıkarmaktadır; ileride çalışanlarına kötü davranan ve haklarını gasp eden firmaların ürünlerine olan güvenilirlik de bir o kadar düşük olacaktır.

Pazarlamada Çalışanlar da Müşteriler Kadar Önemli

Artık firmalar pazarlamada, çalışanların kendilerine olan bağlılığını artırmak ve güven duygusu yaratmak adına çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bunlardan en bilineni ise, kişiye özel hazırlanmış kartlardır. Çalışanların özel günlerinde gönderilen bu kartlar, kendilerini özel hissetmelerini sağlamakta ve firmaya olan sadakatlerini artırmaktadır. Aynı şekilde bu yöntemi özel müşterilerinize de yapabilirsiniz. Sizinle yıllardır çalışan bir firma yöneticisinin şirketinin kuruluş yıl dönümünde ya da kendisi için özel bir günde bu kartı alması, sadece alışverişte hatırlanan bir müşteridense, ona dost olduğunuzu hissettirecektir.

Aynı zamanda bu kartlar, hazırlanış şekli ile atılan bir mailden ya da telefon mesajından çok daha gerçekçidir. Çünkü bu dijital mesajlar kişisel bir mektubun yarattığı çekicilikten uzak ve sıradandır. Her ne kadar dijitalleşen bir dünya olsak da, hissetmek her zaman daha fazla heyecan uyandırır. Bu anlamda gerçeklik bizim en temel biyolojik parçamızdır.

Kurumsal firmalar, her zaman kişisel kırtasiye malzemelerine bu anlamda önem vermelidir. Bunun için de, bu tip kartları ve kırtasiye malzemelerini kendileri için tasarlayıp hazır hale getirecek, iyi bir reklam firmasına her zaman ihtiyaçları vardır.