Dünyanın En Büyük Reklam Şirketleri

Reklamcılığın tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Ama en büyük etkisini Sanayi Devriminden sonra göstermeye başlamıştır. Çünkü, bu dönemden sonra ürün çeşitliliği bir anda bollaşmış ve bollaşan ürünler zamanla piyasada birçok benzer ürününde ortaya çıkmasına neden olmuştur. İşte bundan sonra küçük büyük fark etmeksizin, bütün firmalar satışlarını artırmak için başka yollara başvurmaya başlamıştı. Herkes ürününü tanıtacak bir reklam yapmaya başlamış bu ise, bugün bilinen reklamcılığın doğmasına ve gelişmesine neden olmuştu.

Bu dönemde ilk reklamlar gazetelere verilmiş ve insanların ürünler hakkında bilgi edinilmesi sağlanmaya çalışılmıştı. O döneme gidecek olsaydınız, aynı zamanda birbiri üstüne yapıştırılmış onlarca duvar reklamlarını her yerde görebilirdiniz. Fakat günümüzde reklamcılık artık çok daha büyük kitlelere yapılan ve işin içinde büyük aktörlerin olduğu bir sektör haline geldi. Çünkü sanayi devrimi, zamanla çok uluslu şirketlerin doğmasını da beraberinde getirmiş ve artık reklamcılığın da farklı bir boyuta taşınma zamanı gelmişti.

Dünyanın Dev Reklam Şirketleri

WPP Grup ( Wire and Plastic Products): Dünyanın en büyük reklam şirketlerinden biridir ve merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’dır. Firma 1971 de kurulmuş olup, dünyada en çok gelire sahip reklam şirketlerinden biridir. Yıllık geliri yaklaşık 20 milyar dolar civarındadır. Ayrıca bu gruba bağlı birçok şirket vardır. Kendini yaratıcı dönüşüm şirketi olarak tanıtmaktadır. Global çapta bir şirketiniz varsa, ilk başvuracağınız firma olabilir.

Omnicom Group: New York merkezli bu reklam şirketi ise, yaklaşık 16 milyar dolarlık bir ciroya sahiptir. 1986 yılında kurulmuş olan şirket birçok reklam alanında hizmet vermektedir. Dünya da 5.000 den fazla müşterisi olup, 100 ülkede faaliyet göstermektedir. Şu an WPP’den sonra dünyanın en büyük ikinci reklam şirketidir.

Publicis Groupe: Paris merkezli dünyanın en büyük üçüncü reklamcılık şirketidir. Şirket 1926 yılında kurulmuş olup, 80.000 çalışana ve yıllık 10 milyar dolardan fazla gelire sahiptir. Dünya üzerinde yüzden fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

IPG ( The Interpublic Group of Companies): New York merkezli dünyanın dördüncü en büyük reklamcılık şirketidir.” ABD’nden iki büyük firmanın çıkmış olması sizi yanıltmamıştır.” sanıyorum. 1930 yılında kurulmuş olan şirketin, dünya çapında yaklaşık 54.000 çalışanı olup, yıllık 10 milyar dolara varan bir gelire sahiptir.